top of page

הפרויקטים שלנו

תוכניות עולים בהצלחה

רבים מהמאמצים לסייע לקהילה האתיופית נכשלו מבעיות של היעדר אמון וחוסר היכרות עם דמותה הייחודית של הקהילה.

אנו בפרויקט עולים בהצלחה פותרים בעייה זו באמצעות שיתוף פעולה רב הקהילה האתיופית ביפו, הרב יהודה סהלה המוביל יחד עמנו את הפעילות וכן ע"י קשר רציף והתייעצות עם ועד הקהילה והתושבים באמצעות מפגשים קבועים.

הצלחת הפרויקט נובעת במידה רבה מהבנתו ושותפותו העמוקה של הרב סהלה עם חברי הקהילה.

מסגרת חמה לגיל הרך

מעניקים אהבה בטחון לילדים

אנו מממנים מועדוניות המאפשרות להורי הקהילה לדעת שילדיהם נמצאים בידיים בטוחות ואוהבות גם לאחר שעות הגן. בכך אנו מאפשרים להורים לעסוק בפרנסת ביתם ומונעים שוטטות וסכנות מהילדים הצעירים.

"קראת הרווחת"

נותנים לילדים מתנה לחיים

מיומנות הקריאה הינה כלי הכרחי הנחוץ לכל תלמיד, אולם פערי השפה בקרב מרבית המשפחות שעלו מאתיופיה בשנים האחרונות מקשים על ההורים לסייע לילדיהם ברכישתה. פרויקט "קראת הרווחת" מחבר בין מתנדבים המעוניינים להשקיע שעה בשבוע בחונכות קריאה ובין התלמידים הזקוקים לכך.

תוכניות העצמה ומנהיגות לנוער

מצמיחים את מנהיגי המחר

אנו מפעילים תוכנית מנהיגות לנערים באמצעות כדורסל ואת תוכנית מנהיגות "שחקים" לנערות. תוכניות אלו משלבות פעילויות חינוכיות וחווייתיות, יציאה לפעילויות התנדבותיות מגוונות וסיוע בלימודים ובהתמודדויות אישיות. את התוכנית מובילות בנות השירות הלאומי שלנו אשר מלוות את המשתתפים גם במסגרת בית הספר.

תוכנית בר ובת מצווה

אירוע של פעם בחיים

אנו מקיימים מדי שנה תוכנית הכנה לבני ובנות המצוות בקהילה הכוללת סדנאות בנושאי אחריות אישית, התבגרות ומסורת וכן סדנאות בשיתוף ההורים המסייעות לגשר על הפער הבין-דורי. בסיום התוכנית אנו מקיימים חגיגה מיוחדת בירושלים הכוללת ביקור בכותל ובאתרי מורשת ומסיבה חגיגית ומפוארת לבני המצווה ומשפחותיהם.

הכשרה תעסוקתית

קידום כלכלי וחברתי

אנו מקיימים קורסים להכשרה תעסוקתית לעולים ומסייעים בהשמתם במקצועות אליהם הוכשרו. בכך אנו מסייעים למשתתפים לשפר את יכולת ההשתכרות שלהם ולקדם את מעמדם החברתי.

הסרת קעקועים

סיוע ומימון

במסגרת פעילות פרויקט "עולים בהצלחה" קיבלנו פניות רבות מנשים המבקשות סיוע בהסרת קעקועי צלב אשר קועקעו באתיופיה בעודן ילדות קטנות על מנת לסמן אותן כנוצריות בעל כורחן בכדי להינצל מפרעות שנעשו כנגד יהודים במדינה. אנו מסייעים לנשים אלו ומממנים עבורן את הטיפול להסרת הקעקועים ובכך תורמים לשיפור תחושתן ומקלים עליהן את ההשתלבות בחברה הישראלית.

ליל הסדר הגדול בישראל

יוצאים לחירות ביחד

מדי שנה אנו מקיימים את אירוע ליל הסדר הגדול בישראל בהשתתפות כ-1600 בני הקהילה האתיופית ביפו. עשרות מתנדבים מכל רחבי הארץ מגיעים לעשות את החג ביפו בכדי לחגוג יחד עם העולים ולסייע להצלחת האירוע. לקראת האירוע אנו עורכים שורה של סדנאות ושיעורי הכנה לכל שכבות הגיל בקהילה וכך כולנו מגיעים מוכנים יותר לערב שכולו יציאה מעבדות לחירות

ליל הסדר הגדול בישראל

יוצאים לחירות ביחד

מדי שנה אנו מקיימים את אירוע ליל הסדר הגדול בישראל בהשתתפות כ-1600 בני הקהילה האתיופית ביפו. עשרות מתנדבים מכל רחבי הארץ מגיעים לעשות את החג ביפו בכדי לחגוג יחד עם העולים ולסייע להצלחת האירוע. לקראת האירוע אנו עורכים שורה של סדנאות ושיעורי הכנה לכל שכבות הגיל בקהילה וכך כולנו מגיעים מוכנים יותר לערב שכולו יציאה מעבדות לחירות

ליווי מתגייסים

ע"פ נתונים רשמיים של צה"ל, אף שהעדה האתיופית מצטיינת באחוזי גיוס גבוהים ביותר, קיים בקרב בני העדה אחוז גבוה יותר של נשירה במהלך השירות הצבאי בייחס לשאר האוכלוסיה. כמו כן, שיעורם של יוצאי אתיופיה בקרב החיילים המרצים עונש מאסר בכלא צבאי במהלך שירותם כפול משאר האוכלוסיה, בעיקר על רקע עריקות וניפקדות מהצבא (כ-80% מהמקרים). בבדיקות שערכנו בקרב בני הקהילה עלה כי לצד הקשיים הכלכליים והחברתיים, נתון זה מושפע פעמים רבות מהניתוק של ההורים מהתהליך שעובר בנם במסגרת גיוסו לצבא וחוסר בהבנת חשיבותו של השירות כמפתח כניסה לחברה הישראלית ולשוק העבודה בהמשך.

 

על מנת לתת מענה לבעייה חריפה זו החלטנו יחד עם מוקד הקליטה העירוני על פתיחת תוכנית משותפת לליווי מתגייסים אשר תתן מענה לכ-70 בני ובנות הקהילה המתגייסים מדי שנה.

התוכנית כוללת הפעלת רכזת דוברת אמהרית אשר מלווה באופן אישי את המתגייסים ובני משפחותיהם, מהווה כתובת לפניות ולסיוע בהתגברות על בעיות הנוגעות לגיוס ולשירות הצבאי וכן מלווה את המשפחות שאינן דוברות עברית לבקו"ם ולטקס ההשבעה ותסייע להם בהבנת האירוע ומשמעותו עבורם ועבור ילדיהם.

היבט משמעותי נוסף של תוכנית זו הינה סיוע במיצוי זכויות. פעמים רבות קשיי השפה וההתמודדות עם הבירוקרטיה מקשים על החיילים ובני משפחותיהם בקבלת הזכויות המגיעות להם כחוק, הליווי במסגרת התוכנית מסייע רבות בפתרון בעיות אלה ובכך מסייע למשפחות בהתמודדות הכלכלית המהווה במקרים רבים חסם מרכזי להשתלבות והתקדמות החיילים בני העדה במסגרת הצבאית.

קראו עוד

תוכנית הכשרת רבני מנהיגי קהילות

במסגרת פרויקט עולים בהצלחה פועל בית המדרש רשב"י להכשרת רבנים ומנהיגי קהילות מקרב בני קהילת יהודי אתיופיה. בית המדרש הממוקם במרכז הקהילה ביפו משלב הכשרה למבחני הרבנות עם התנסות והשתלבות בעשייה קהילתית המעניקה לתלמידים את את היכולת לשמש בעתיד כרבנים בקהילותיהם ולפעול יחד עם הקהילה ולמען הצלחתה.

 
קראו עוד
bottom of page